مسعود نعمتی نسب چهارشنبه 16 دی 1394 04:22 ب.ظ نظرات ()

بررسی بمب هیدروژنی که کره شمالی ساخته است


(به مناسبت مقارن شدن تولد 4 سالگی گالری فیزیک و آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی!)

گالری فیزیک، کره شمالی ادعا می کند که یک بمب هیدروژنی مینیاتوری را با موفقیت آزمایش کرده است.

آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی

لرزش هایی در لرزه نگار های ایالات متحده، کره شمالی و چین در ساعت 10 صبح به وقت محلی ثبت شد که به عنوان آزمایش هسته ای فرض شد که توسط تلویزیون دولتی هم تایید شد.

در این مقاله درباره این آزمایش و بمب هیدروژنی و بمب مینیاتوری با جان کارلسون، رئیس پادمان استرالیا و دفتر منع گسترش سلاح های هسته ای مصاحبه ای انجام شده است که در ادامه مطلب برای شما آورده ایم.


برای مشاهده ادامه متن به ادامه مطلب بروید


بمب حرارتی (هیدروژنی) اتمی چیست؟ 

یک بمب حرارتی اتمی - که در اصطلاح به بمب هیدروژنی مشهور است - در اصل یک انفجار دو مرحله ای است : اول واکنش شکافت هسته ای، دیگری واکنش همجوشی هسته ای. 

واکنش ابتدایی شکافت هسته ای است - تصور کنید، یک بمب هسته ای مرسوم - که اشعه ایکس را ساتع می کند که واکنش دوم را باعث می شود، و راه می افتد بوسیله همجوشی تریتیوم و دوتریوم، دو ایزوتوپ هیدروژن.

این دو ایزوتوپ به صورت طبیعی یکدیگر را دفع می کنند، ولی اشعه ایکس این نیروی دفع کننده را ضعیف می کند و باعث جفت شدن آنها برای جوش خوردن با هم می شود. همجوشی این دو ایزوتوپ است که که انرژی فوق العاده ای را آزاد می کند که بمب حرارتی را بسیار مخرب می کند.

 

تفاوت میان شکافت و همجوشی چیست؟

در شکافت هسته ای، هسته اتم شکافته می شود و به دو عنصر سبکتر تبدیل می شود، معمولا ذرات زیر اتمی و انرژی آزاد می شوند. در همجوشی هسته ای، دو هسته اتمی یا بیشتر می آیند و با هم ترکیب می شوند. در این فرایند، مقداری از جرم آنها به انرژی بسیار زیادی تبدیل می شود. همجوشی، واکنشی است که خورشید از آن نیرو می گیرد.

 

این [آزمایش بمب] چه تفاوتی با آزمایش های هسته ای قبلی کره شمالی دارد؟

آزمایش های هسته ای قبلی در سالهای 2006، 2009 و 2013 - همه در سایت یکسان در ایالت Hamgyong شمالی، در شرق کشور- کاملا مرحله ابتدایی بودند، یک واکنش هسته ای، به قول کارلسون "و بازده نسبتا کم در آن".

 

معنای بمب "مینیاتوری" چیست؟

کارلسون می گوید:" اگر درست است، به این معناست که آنها چیزی در مقیاس کوچکتر ساخته اند، که قابل جایگذاری در موشک است. من فکر می کنم ما می توانیم اینطور تصور کنیم که آزمایش های قبلی که آنها انجام داده اند، برای اینکه در یک موشک جای گیرند بسیار بزرگ بوده اند"

او اضافه می کند :"سوالاتی وجود داشته است پیرامون اینکه آیا آن آزمایش های گذشته اصلا سلاح های عملی بوده اند، یا ابنکه حتی می توانستند از هواپیما رها شوند."

کارلسون می گوید کره شمالی تمایل داشت بتواند سلاحی بسازد "به اندازه کافی کوچک و سبک باشد تا روی کلاهک قرار گیرد، و پارامترهای معمول چیزی کمتر از ضخامت یک متر هستند، و کمتر از یک تن وزن".

"بصورت ایده آل باید چیزی کوچکتر باشد، شاید 750 میلیمتر و نیم تن، ولی این احتمالا دورتر از امکانات آنان باشد"

دریاسالار Bill Gortney رئیس قرارگاه شمال آمریکا و رئیس دفاع هوایی آمریکای شمالی، در اکتبر 2015 گفت که او اعتقاد دارد که کره شمالی راکتهایی با برد کافی برای هدف قرار دادن قاره آمریکا را دارد.

او اضافه کرد که این کشور مرموز، پیش از این بمب های مینیاتوری ای را ساخته بود که  می توانستند در آن راکتها گنجانده شوند.

 

چرا ساخت چنین سلاح هایی؟

کارلسون می گوید :"نکته این است که نشان دهد کره شمالی می تواند؛ که قدرتش افزایش یافته. " این، فشار روانی است"


ترجمه و انتشار متن فارسی : گالری فیزیک

متن اصلی : گاردین

کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است