مسعود نعمتی نسب سه شنبه 14 مهر 1394 10:41 ب.ظ نظرات ()

سلام بر دبیران محترم و دانش آموزان عزیز

سال جدید آموزشی بر شما مبارک باد!

دبیرخانه جایزه بین‌المللی مصطفی (ص) به‌منظور ایجاد زمینه رشد علمی جامعه دانش‌آموزی و مشارکت مراکز آموزشی، در فاصله زمانی ۹۴/۷/۱ تا ۹۴/۹/۱۰، «مسابقه نور ابن هیثم» را با موضوع ساخت فیلم‌های علمی و آموزشی یک‌دقیقه‌ای در بین دانش آموزان و مراکز آموزشی و پژوهش سراها برگزار می­‌کند.

we41


اجرای مسابقه و پشتیبانی علمی و فنی آن بر عهده فن‌آموز است.

موضوع مسابقه

موضوع این مسابقه بر اساس نام‌گذاری سال ۲۰۱۵ میلادی توسط یونسکو به نام سال جهانی نور (به مناسبت هزارمین سال تألیف کتاب المناظر ابن هیثم) در حوزه اپتیک و فوتونیک انتخاب‌شده است. حوزه فعالیت شرکت‌کنندگان در این مسابقه، ساخت فیلم‌های علمی یک‌دقیقه‌ای توسط گروه‌های دانش‌آموزی در مدارس و پژوهش سراها در حوزه دانش، فناوری و کاربردهای نور خواهد بود.

درنهایت، ۲۰۱۵ فیلم برگزیده، روی سایت این رویداد در معرض دید جهانیان قرارگرفته و دانش آموزان برگزیده و مدارس پدیدآورنده‌ی آثار برتر مورد تجلیل قرار خواهند گرفت.

http://www.chistaa.com/images/front-page4_30/12.jpg


جایزه­ ها و تشویق دانش‌آموزان و مدارس برتر

نمایش دائم ۲۰۱۵ فیلم برگزیده، با زیرنویس انگلیسی بر سایت مسابقه با امکان دانلود رایگان.
اعطای ۱۰۰ سکه بهار آزادی به دانش آموزان سازنده ۱۰۰ فیلم برتر.
اعطای لوح تقدیر بنیاد ملی نخبگان به دانش آموزان سازنده ۲۰ فیلم برتر.
معرفی ۲۰ فیلم برتر و سازندگان آن‌ها در برنامه­ های تلویزیونی فن‌آموز (مانند چیستا)
اهدای ۲۰ مجموعه تجهیزات آزمایشگاهی، به ارزش مجموع ۱۰۰ میلیون تومان به تعداد ۱۰ مدرسه و ۱۰ پژوهشسرا که بیشترین مجموع امتیازات فیلم‌های ساخته‌شده را کسب کنند.

66


نحوه ثبت‌نام و قوانین در مسابقه

    از ابتدای سال تحصیلی با مراجعه به سایت جایزه مصطفی (ص) (www.mustafaprize.org) ثبت‌نام به‌سادگی قابل انجام است.

    همه راهنمایی ­های لازم مانند نحوه ارسال آثار، حجم و فرمت، نحوه داوری، شرایط داوطلبان و نحوه و زمان اعلام نتایج نیز در سایت جایزه مصطفی (ص) به اطلاع خواهدرسید. برای مشاهده قوانین مسابقه روی شکل زیر کلیک کنید.

banner2

 

مفاهیم علمی گوناگون قابل‌استفاده در مسابقه

بازتاب نور از آینه­‌های گوناگون، آینه­‌های مرکب شامل زیبابین و پریسکوپ، شکست نور و رفتار عدسی­‌ها و منشور، اتاق تاریک، مباحث مربوط به سایه و سایه­‌های شگفت، ترکیب و تجزیه رنگ‌ها، قطبش نور، تداخل و پراش نور، اندازه‌گیری طول‌موج، خطاهای بینایی، رفتار چشم و موارد زیستی، پدیده فوتوالکتریک و فوتونیک مانند مخابرات نوری و صداهای لیزری، فیبر نوری، دانش و فناوری تصویربرداری و هر موضوعی که به دانش و فناوری و کاربردهای نور مرتبط باشد. با کلیک روی شکل زیر با ایده های جدید و جذاب آزمایشی آشنا می شوید.

lbtb1

 

 مطالب جستار را برای دوستان و آشنایان بفرستید (فوروارد کنید) و اگر وبلاگ یا وب سایتی دارید چیستا یا محتوای آن را لینک دهید تا دیگران هم با رویکرد آموزشی جستار آشنا شوند. روی شکل زیر کلیک کنید.


Link-Building-2