مسعود نعمتی نسب دوشنبه 26 مرداد 1394 08:00 ق.ظ نظرات ()
.
ظاهر تماس با ایستگاه بین المللی فضایی امکان پذیر است، از آنجایی که این امر توسط یک علاقه مند غیر حرفه ای به امواج رادیویی هفته پیش در انگلیس اثبات کرد.

ISSPhoto by NASA/Getty Images

به نقل از Sky News یک انگلیسی به نام آدرین لین با استفاده از رادیو هام خود از آلونک حیاط خود(کلیک کنید) در روستای Gloucestshire شهر Coleford با ایستگاه فضایی تماس و ارتباط برقرار کرده است. لین ایستگاه فضایی را گرفت و نزدیک 45 ثانیه با فضانوردان صحبت کرد قبل از اینکه فضاپیما از محدوه ی تماس خارج شود.

آمورش تماس و ادامه در ادامه مطلب!!!


به گفته کارشناسان حقه ی زیرکانه آقای لین برای اولین بار نیست که استفاده می شود؛ اگر شما دانش پایه ای از امواج رادیویی و لوازم مورد نیاز را داشته باشید، شما هم می توانید با ایستگاه بین المللی فضایی تماس برقرار کنید، ولی کار ساده ای نیست. زیرا یک: کمتر از چهار دقیقه فرصت دارید تماس را برقرار کنید زیرا ایستگاه بین المللی با سرعتی بیش از  17،500 مایل بر ساعت در پرواز است. پیچیدگی دیگر این است که متصدی دیگر رادیو هام دقیقا کاری را که شما تلاش می کنید که انجام می دهید می کند، پیچیده کردن پهنای باند.

چیز های دیگری که باید برای تلاش برای تماس با ایستگاه بین المللی باید به آن فکر کنید؟ شما باید بفهمید که ایستگاه فضایی (کلیک کنید) چه موقع در محدوده و بالای سر شماست، همچنین شما باید آنلاین شوید تا برنامه کاری فضانوردان را بفهمید، زیرا آنها قرار نیست که وقتی بیدار نیستند به شما جواب بدهند. همچنین هنگامی که وسط کار هستند به شما جواب نخواهند داد (شما فکر می کنید آنها آن بالا چه می کنند؟ در فضا شناورند و منتظر تماس شما هستند؟) به نقل از وبسایت ARISS  بهترین زمان برای تماس با فضانوردان (کلیک کنید) یک ساعت قبل از اینکه آنها به رختخواب بروند، یا مدت کوتاهی پس از بیدار شدنشان، قبل و بعد از وعده های غذایی و آخر هفته ها است که کار ندارند. یک لیست از کار و زمان فضانوردان ایستگاه بین المللی فضایی، بوسیله ناسا بدست می آید(کلیک کنید).

اگر شما هم به تازگی وارد کار با هام رادیو شده اید به امید تماس با ایستگاه فضایی، باید تجهیزات رادیویی مخصوص را داشته باشید. ARRL (اتحادیه پیام های رادیویی آمریکا) یک شروع کننده عالی (کلیک کنید) می دهد به متصدی  یک هام با یک مجوز اخذشده تا تجهیزات ابتدایی را بدست آورد.

کد های ایستگاه فضایی بدین شرح است : کد تماس روسی :RS0ISS  . کد تماس آمریکایی :NAISS  و کدهای تماس اروپایی :DP0ISS, OR4ISS, و IR0ISS . نشانی پستی صندوق های پستی ایستگاه فضایی : RS0ISS-11 و RS0ISS-1 هستند.

خوب، منتظر چی هستی؟ با ایستگاه بین المللی فضایی تماس بگیر!!!ترجمه : گالری فیزیک

بیشتر را در اینجا بخوانید