مسعود نعمتی نسب دوشنبه 5 مرداد 1394 02:24 ب.ظ نظرات ()

به گزارش گالری فیزیک: چین پروژه ای بسیار بزرگ برای یافتن حیات بیگانه را بوسیله ی بزرگترین تلسکوپ دنیا شروع کرده است.


پروژه ی FASTچین در حال حاضر مشغول فرایند ساختن بزرگترین تلسکوپ یک روزنه ای دنیاست که FAST نام دارد، با توجه به گزارش های منتشر شده از رسانه های محلی. اندازه منعکس کننده اش بیشتر از 30 برابر زمین فوتبال است، این تلسکوپ تلاشی از سوی چین برای پیدا کردن نشانه هایی از زندگی بیگانگان است، بعد از انتشار خبری از سوی ناسا که یک "کره ی زمین 2" توسط کپلر کشف شد.

 ادامه در ادامه مطلب...این تلسکوپ که در کوهستان های ایالت گویژو چین ساخته شده ، قطر منعکس کننده تلسکوپ 500 متر خواهد بود و از 4450 قطعه ساخته خواهد شد، بهتر از رصدخانه Arecibo پورتوریکو با فقط 305 متر قطر. با یک میدان بیش از 1.5 کیلومتری، حدود 40 دقیقه طول خواهد کشید تا یک دور تلسکوپ کامل شود. این گودی در گویژو سکوت رادیویی دارد، بدون سکونتی در شعاع 5 کیلومتری، و فقط  یک منطقه مسکونی در شعاع 25 کیلومتری.

 

 

برای سالها چین اطلاعات خارجی را برای تکمیل تحقیق فضایی اش قرض می گرفته است ، ولی الان با پیشرفت FAST این کشور امیدوار است بطور عظیمی ظرفیتش را برای مشاهده کردن فضا بالاببرد.

 

ووژیانگ پینگ، مدیرکل جامعه نجومی چین، گفت این تلسکوپ به چین کمک خواهد کرد کاوشش را برای سیگنال های رادیویی آنسوی کهکشان راه شیری پیش ببرد ، گزارشی بود از Economic Times.

 

"با داشتن یک تلسکوپ حساس، ما می توانیم پیام های رادیویی دورتر و ضعیف تر را دریافت کنیم. این به ما کمک خواهد کرد تا برای حیات هوشمند خارج از کهکشان و کشف مبدا جهان  جستجو کنیم"

 

جالب است بدانید که سرمایه پروژه از بیلیونر روسی، یوری میلنر، تامین می شود و توسط هیچ کس دیگری جز استیون هاوکینگ پشتیبانی نمی شود،  تلاشها برای بررسی آسمانها برای حیات ماورای زمینی را جلو می برد. این خبر این هفته منتشر شد که جاه طلبانه ترین پروژه ای که بشر تابحال برای جستجوی نشانه های حیات در قسمت های دیگر گیتی برعهده گرفته(پروژه Breakthrough Listen) توسط میلنر و هاوکینگ، به همراه سرمایه 100 میلیون دلار برای شروع، آغاز شده است. تلسکوپِ FAST چین به رصدخانه Green Bank استرالیا( بزرگترین تلسکوپ قابل هدایت در دنیا) و رصدخانه California's Lickمی پیوندد، به عنوان مراکز پیشتاز که مسئول جستجوی بشر برای حیات بیگانه در دهه ها پیشِ رو خواهند بود.

 

در گفتگو با Russian Times ، میلنر، کسی که سابقه ای در فیزیک دارد، گفت پیشرفت FAST نه تنها یک جهش بزرگ برای چین است، بلکه قصد دارد تا بطور عمومی تحقیق فضایی را سود ببخشد.

 

" من فکر میکنم این یک پروژه ی مهم برای تمام بشریت است. اکنون ما تکنولوژی را داریم، ما قابلیتش را داریم، ما نرم افزار و سخت افزار را داریم تا بطور جدی تلاش کنیم برای گرفتن پاسخ این سوال بنیادی : آیا ما در جهان تنها هستیم؟ و من فکر می کنم در 10 سال آینده ما قادر خواهیم بود یک پیشرفت مهم را بسازیم که از نظر بزرگتر و مهم تر از 55 سال اخیر است."

 

فقط زمان مشخص می کند که آیا پیشرفتی متحیر کننده در جستجوی بشر برای حیات بیگانه در آینده ی نزدیک وجود دارد یا خیر، ولی با FAST، چین یقینا خودش را به عنوان یکی از پیشگامان این تحقیق معرفی کرد.


منبع : inquistir