کهکشان راه شیری

یک پروژه تازه برای پاسخگویی به این سوال که آیا در نقاط دیگر هستی آثار حیات وجود دارد یا نه با حمایت پروفسور استیون هاوکینگ شروع شده است.


گفته می شود که این بزرگترین پروژه در حمایت از جستجو برای یافتن موجودات هوشمند فضایی است.

در این برنامه ده ساله یک میلیون ستاره نزدیک به زمین برای ردیابی امواج هوشمند زیر نظر گرفته خواهند شد.

این پروژه ۱۰۰ میلیون دلاری را گروه بی آی (Breakthrough Initiatives) در انجمن رویال در لندن کلید زد.

پروفسور هاوکینگ در این مراسم گفت: "شاید جایی در کیهان، حیات هوشمند درحال رصد نورهای زمینی باشد و بداند که به چه معنی است."

"شاید هم نورهای برخاسته از زمین در جهانی عاری از حیات سرگردان باشند - فانوس هایی که اعلام می کنند اینجا روی این کره خاکی موجوداتی هستند که جهان را کشف کرده اند. در هر شکل وقت آن است در پی یافتن پاسخ برآییم - در جستجوی حیات ورای زمین برآییم."

"ما زنده ایم. ما هوشمندیم. باید بدانیم."

حامیان این ابتکار عمل مدعی اند که این بزرگترین جستجوی علمی برای یافتن نشانه های موجودات هوشمند فضایی است.


این پروژه را گروه بی آی (Breakthrough nitiatives) در انجمن رویال در لندن کلید زد

آنها می گویند که وسعت منطقه جستجو ده برابر برنامه های قبلی خواهد بود و طیف رادیویی اسکن شده پنج برابر وسیعتر خواهد بود و ۱۰۰ بار سریعتر هم انجام خواهد شد.

این شامل دسترسی به دو عدد از قوی ترین تلسکوپ های جهان خواهد بود. تلسکوپ گرین بنک در ویرجینیای غربی و تلسکوپ پارکس در نیو سات ولز استرالیا.

یوری میلنر یک میلیاردر ساکن آمریکا و بنیانگذار این ابتکار عمل تازه گفت که فناوری اکنون در حدی پیشرفت کرده که بتوان جستجوی نشانه های موجودات هوشمند فضایی را بر یک شالوده استوار علمی بنا کرد.

پروفسور هاوکینگ می گوید به اعتقاد او این جستجو یکی از مهم ترین تلاش های علمی بشر است.

او گفت:‌ "برای درک جهان، شما باید درباره اتم ها بدانید - درباره نیروهایی که آنها را کنار هم نگه می دارد، حدود فضا و زمان، تولد و مرگ ستارگان، رقص کهکشان ها و راز سیاهچاله ها بدانید."

"اما این کافی نیست. این نظریات نمی تواند همه چیز را توضیح دهد. نور ستارگان را توضیح می دهد، اما نور تابیده از سیاره زمین را نه."

"برای درک این نور، باید درباره حیات بدانید. درباره ذهن بدانید."

منبع : bbc